Święto Rodzin w Łęcznej
Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej we współpracy z Łęczyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych już po raz kolejny był organizatorem Święta Rodzin, które tym razem odbyło się pod hasłem "W drodze do samodzielności". Wydarzeniu towarzyszył honorowy patronat Polskiego Radia Lublin i TVP 3. Święto organizowane jest w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które obchodzone jest każdego roku 10 października.
Coroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego mają na celu podniesienie świadomości na temat kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym na całym świecie oraz zmobilizowanie wysiłków na rzecz jego wspierania.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zapoczątkowany przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation of Mental Health). Po raz pierwszy świętowano 10 października 1992 roku. Od tamtej pory odbywa się cyklicznie, a każdy z nich ma inny motyw – w 2023 roku jego główne hasło brzmi: „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka". Tegoroczne hasło obchodów podkreśla, że zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem człowieka dla wszystkich ludzi. Każdy, kimkolwiek i gdziekolwiek jest, ma prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia psychicznego. To prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, prawo do dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia do społeczności.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to okazja do rozmowy o tym, co jeszcze należy zrobić, aby odpowiednia opieka nad zdrowiem psychicznym stała się dostępna dla ludzi na całym świecie. W jego ramach organizowane są szerokie akcje informacyjne i edukacyjne. Kolorem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest fioletowy.
Przedstawiamy kilka faktów o zdrowu psychicznym:
- Jedna na osiem osób na całym świecie doświadcza trudności zdrowia psychicznego, które mogą wpływać na jej zdrowie fizyczne, samopoczucie, sposób nawiązywania kontaktów z innymi i źródła utrzymania;
- Aż 1/4 dorosłych mieszkańcow naszego kraju, czyli ponad 8 mln osób doświadczyło trudności zdrowia psychicznego;
- Blisko połowa Polaków doświadczyła pogorszenia stanu psychicznego z powodu pandemii.
Święto Rodzin zorganizowane przez ŚDS w Łęcznej rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Łęcznej. W siedzibie placówki przy ul. Podzamcze 2, Dyrektor Anna Ploszaj dokonała uroczystego otwarcia wydarzenia. Temat przewodni tegoroczego Święta Rodzin "W drodze do samodzielności” nawiązuje do projektu pn.: „Całodobowe miejsca treningowe”, które ŚDS planuje uruchomić 6.11.2023 roku. Zaproszeni goście, uczestnicy ŚDS i ich rodziny z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali następujących wystąpień:
- Dziekan Dekanatu Łęczyńskiego Ks. Andrzej Majchrzak - "Nie jest dobrze, żeby człowiek był sam",
- Radca prawny Dawid Wicha - "Prawne aspekty zabezpieczenia osoby z zaburzeniami psychicznymi wobec śmierci opiekunów prawnych",
- Psycholog wspomagający Małgorzata Filipowicz, przedstawiciel mieszkań wspomaganych Misericordia w Lublinie - "Wsparcie organizacyjne i mieszkaniowe dla osób doświadczajacych kryzysu psychicznego",
- Psycholog Marzena Kowalik - "Calodobowe miejsca treningowe w ŚDS w Łęcznej, kontynuacja procesu rozwoju osobistego i społeczngo uczestników".
Moderatorem prowadzącym spotkanie była Marzena Kowalik - Psycholog ŚDS w Łęcznej.
Podsumowaniem spotkania był występ grupy teatralnej "Horyzont", którą tworzą uczestnicy ŚDS w Łęcznej, prowadzonej przez niezwykle kreatywnego Karola Mazurka. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac uczestników ŚDS.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie.
Relacja z wydarzenia:
https://leczna.naszsds.pl/n,swieto-rodzin-6